relaxation-techniques-prolon

Techniky relaxace: uvolněte stres a úzkost

Každý den hromadíme spoustu stresu a úzkosti, které nám brání v pokojném životě. Být schopen čelit tomuto napětí není snadné, zejména proto, že nám nikdy nezbývá čas na sebe!

Být schopen odpočívat je nezbytné, abychom dokázali čelit s větší sílou a energií každodenním výzvám a závazkům! Nepotřebujete drahá wellness centra ani speciální volna, ale jen pár jednoduchých pohybů, které můžete dělat každý den doma, abyste znovu získali dobrou duševní a fyzickou rovnováhu a zbavili se stresu! Jste připraveni poznat naše tipy na relaxační techniky? Čtěte dál!

 

Co jsou relaxační techniky

Relaxační techniky jsou dobrovolné akce k regulaci a řízení stavů úzkosti a stresu. Účelem těchto technik je zbavit jedince napětí a obnovit jeho psychofyziologickou rovnováhu. V západním světě je to teprve v posledních desetiletích, kdy si relaxační techniky našly své místo, protože byla přijata myšlenka, že organismus je komplexní systém tvořený interakcí mysli a těla.

 

Naše tipy 

Jaké jsou naše doporučené relaxační techniky? Nejlepší způsob, jak očistit mysl od negativních myšlenek a uvolnit tělo od nashromážděného napětí, je myslet chvíli na sebe! Dopřejte si chvíle klidu tím, že děláte to, co máte rádi, aniž byste mysleli na někoho jiného. Přečtěte si knihu, poslouchejte svou oblíbenou hudbu, dopřejte si dlouhou péči o pleť…

Velmi běžnou a super efektivní metodou pro pohodlnou meditaci a relaxaci doma je hudba. Existuje mnoho dokonalých relaxačních zvuků pro boj proti stresu, každý s vlastní charakteristikou. Například klasická hudba patří mezi nejoblíbenější, pokud jde o antistresový prostředek. Některé nástroje, zejména klavír, jsou milovány pro svou schopnost vštípit klid a vyrovnanost.

Když můžete, vypněte telefon a unikněte, i když jen na pár hodin, tomu, co vás obklopuje. Napusťte si třeba horkou vanu. Voda má velkou relaxační sílu! Není nic tak uklidňujícího jako sprcha nebo horká koupel, která uvolňuje nejen psychologické a psychické napětí, ale i fyzické! Dobrá antistresová technika spočívá v masírování proudem horké vody na krku a ramenou, což jsou oblasti, kde se nejvíce hromadí nervové napětí, které díky masáži vody zmizí.

Ideální čas na odpočinek je večer, těsně před spaním. Až se naučíte správně naslouchat svému tělu, bude pro vás odpočinek daleko snazší a můžete relaxovat kdykoli, získat energii při práci nebo se uklidnit po dlouhém boji.

Ztlumte světla, vypněte televizor, hledejte podmínky maximálního klidu … Položte se na záda, ruce po stranách, zavřené oči. Vzdejte se a nechte tělo spontánně najít polohu nejmenšího napětí. Nechte své pohyby vést gravitací, dosáhnete tak progresivní svalové relaxace. Klouby se uvolní a budou se jemně pohybovat, jako by byly poháněny větrem. Zhluboka se nadechněte, zaměřte se na břicho, zkuste ho nafouknout jako balón během každého nádechu a poté jej během výdechu pomalu vyprázdněte. Relaxujte…

Nyní se zaměřte na obličej, udržujte oči zavřené, nechte víčka jemně sklopená. V několika okamžicích si ve své mysli zpětně promítněte celý den. Sbírejte energii a předávejte ji na čelo. Představte si, jak vám někdo jemně tahá vlasy dozadu. Čelo sleduje pohyb vlasové pokožky, pokožka obličeje se stává tažnou, rty se otevřou, čelist se jemně otevře. Čím více času plyne, tím více napětí zmizí. Vaše svaly se mění v máslo, vaše pokožka je zmrzlina, která taje na slunci, zdá se, že se vlasy od těla oddělují…

Nyní je relaxace úplná, mysl je v klidné fázi, napůl zavřené oči jsou ztraceny v prázdnotě. V pokoji vládne mír a klid, nic nevidíte a necítíte. Zůstaňte v tomto stavu několik minut a pokud cítíte potřebu, usněte.

Až se rozhodnete vrátit se do reality, zkuste pomalu znovu získat kontrolu nad svalstvem. Pokuste se obnovit své tělo pomalu, zvedejte kůži a svaly ze země. Nádechy se prohlubují, výdechy se zkracují. Postupně znovu získejte kontrolu nad uvolněnými svaly a jemné chvění vám běží po zádech jako důkaz energie, která začíná znovu proudit vaším tělem.

Pomalu vstaňte a teprve nyní otevřete oči. Cítíte se spokojeni, uvolněni, obklopuje vás pocit klidu, napětí zmizelo a především jste si vědomi, že jste svému duchu vrátili tu správnou míru klidu.

Už jste někdy vyzkoušeli tyto relaxační techniky nebo máte osobní a speciální metody? Dopřáváte si chvíle relaxace, abyste odstranili stres a napětí? Sdělte nám své zkušenosti v komentářích! Prolon.