mint-use

Využití máty: objevte různé způsoby použití

Zelené listy, silná vůně, svěží chuť … Máta je trvalá a odolná aromatická bylina, která roste a vyvíjí se snadno. Pěstujte ji v zahradě nebo v květináči, abyste měli vždy po ruce čerstvé a voňavé listy. Pojďme prostřednictvím tohoto článku společně prozkoumat její vlastnosti a použití v různých aspektech.

Je máta bezpečná a jaké jsou její vlastnosti?

Díky aktivním složkám obsaženým v mátě, má tato bylina léčivé a dezinfekční vlastnosti. Máta je významná v případě gastrointestinálních poruch, napomáhá fungování jater a podporuje trávení. Obsahuje mentol, vitamin C, antibiotické látky, limonene a isovalerát.

Máta ve formě čaje nebo bylinných přípravků může být nápomocna při průjmech a žaludečních poruchách. Použití máty může, díky jejím sedativním a spastickým vlastnostem pomoci při léčbě nemocí, jako je kašel a nachlazení. Mentol, který obsahuje, se považuje za vazodilatátor nosní sliznice. Použití výrobků a přípravků obsahujících mátu a mentol může narušovat homeopatickou péči. Je vhodné se o tom poradit se svým lékařem.

Mátový čaj 

Pro bylinné použití se květy a lístky máty sklízejí od července do srpna a nechají se uschnout na čerstvém vzduchu. Používají se hlavně pro přípravu bylinných čajů. Jak vyrobit mátový čaj? Na šálek čaje se počítá s použitím dvou čajových lžiček sušených mátových lístků louhovaných ve vroucí vodě, která se nechá 15 minut odstát a po přefiltrování se pije. Denně lze konzumovat přibližně 500 ml mátového čaje.

Je pro vás čaj z máty vhodný? Čaj máty je pro svůj obsah mentolu doporučován pro trávicí a tonizující vlastnosti. Použití máty může pomoci uvolnit svaly střev a podpořit sekreci žluči a trávicí procesy v trávicím systému. Příjem mátového čaje se nedoporučuje ve večerních hodinách, protože by to mohlo narušit spánek a vést k nespavosti.

Ústní voda

Dalším způsobem, jak mátu využít je ústní voda. Mátová ústní voda pro osvěžení dechu a s antiseptickým účinkem na ústní dutinu může být připravena tak, že se v 200 ml vařící vody ponechá louhovat po dobu 10 minut čajová lžička sušených lístků máty. Získaná infuze by se měla před použitím jako ústní voda filtrovat a nechat vychladnout.

Esenciální olej z máty

Mátu lze také využít pro výrobu esenciálních olejů. Doporučuje se provádět vdechování v případě nachlazení, stačí nalít několik kapek do litru vroucí vody a vdechovat páry, které se uvolní.

Esenciální mátový olej by neměl být aplikován na kůži dětí, ale může být použit ve velmi zředěné formě při přípravě kosmetických nebo masážních olejů určených pro dospělé. Používá se pro přípravu bylinných přípravků k boji proti revmatismu. Může být také použit zředěný v rostlinném oleji při uvolňující a protistresové masáži spánků a krku.

Máta v kuchyni

Máta se vyskytuje v čerstvé i sušené kuchyni jako aromatická bylina, která se používá k ochucení jídel. Je vynikající jako zálivka na saláty, zeleninu, luštěniny a cereálie.

Sušené lístky máty lze použít spolu s citronovou šťávou nebo kůrou k vytvoření aromatického letního nápoje, jednoduše připravením bylinného čaje, který se poté nechá vychladnout. Tření čerstvých lístků máty mezi prsty může pomoci odstranit nepříjemné pachy zanechané česnekem nebo cibulkou.

V programu Prolon najdete několik infuzí máty peprné, abyste mohli během programu Fasting Mimicking Diet využít jeho různých zdravotních vlastností.

Máte rádi mátu? Jak často ji používáte? A jak? Podělte se s námi v komentářích! ProLon®.